Tablet alınırken nelere dikkat edilmeli?

Son dönemlerde teknoloji dünyasının en iddialı sektörlerinden birisi olarak karşımıza çıkmayı başaran tablet bilgisayar segmenti, gittikçe daha popüler bir hal almayı başarıyor. Tüketicilerin pazara olan ilgisi de böylelikle her geçen gün artarken, tablet bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bu kılavuzumuzun içeriğinden görüntüleyebilirsiniz.
Hangi işletim sistemi kullanıldığı önemli

Alacağınız tablet bilgisayarın hangi işletim sistemini kullandığı uygulama arşivi açısından oldukça önemli bir önem taşıyor. Bizler sizlere iOS işletim sistemli, Android işletim sistemli ve Windows 8 işletim sistemli modellerden şaşmamanız gerektiğini önerirken, BlackBerry OS ile webOS kullanan tabletleri önermiyoruz.

:: Ekranı kullanılabilir olmalı

Önemli olan tablet bilgisayarların ekranın büyüklüğü değildir, asıl önemli olan tablet bilgisayarın ekranına çok kolay bir şekilde hükmetmektir. Bu yüzden sizlere daha çok 9.7 inç ekran genişlikli modelleri önerirken, daha büyük yada daha küçük ekran panellerine sahip tabletlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

:: İşlemci tercihi nasıl olmalı

Akıllı cep telefonlarında olduğu gibi tablet bilgisayarlarda da işlemci tercihi büyük önem taşırken, RAM kapasitesinin de yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Tablet bilgisayarlarda verim sağlamak istiyorsanız, çoğunlukla iki veya dört çekirdekli işlemci modellerine sahip tabletleri tercih etmenizi öneririz.

:: Bağlantı tercihlerine dikkat edin

Wi-Fi destekli modeller sadece yakın alanda bir modem bulunduğu taktirde internete bağlanabilirken, 3G yada 4G destekli modellerde ise her alanda her yerde internete bağlanabilirsiniz. Bu yüzden çoğunlukla 3G ve 4G destekli modelleri tercih etmenizi öneririz.

:: Uygulama uyumuna dikkat edin

Tabletleri satın alırken kesinlikle uygulama uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesela genellikle küçük ekrana ve düşük çözünürlüğe sahip dokunmatik panelli tabletlerde birçok uygulama çalışamazken, tableti satına almadan önce test aşamasında uygulama mağazasını dolaşmanızı öneririz.

:: Depolama alanı ve harici hafıza arttırımı önemli

Tablet bilgisayarlardaki en önemli detaylardan birisi harici hafıza kartı yardımıyla dahili tabletin hafızasının arttırılabilmesi olarak karşımıza çıkarken, bu özelliğe önem vermiyorsanız da cihazının rahatça çalışabilmesi için yüksek hafızalı modelleri tercih etmelisiniz.

:: Tasarımına, inceliğine ve hafifliğine dikkat edin

Tablet bilgisayarınızı uzun süreli kullanmak istiyorsanız, şık bir tasarımının olması buna çok büyük etkendir. Tabletinizin ince ve hafif olması da onu rahat kullanmanız adına büyük önem taşırken, kesinlikle bu detayı da gözden geçirmemelisiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top