Samsung Galaxy S4 videolu inceleme..  Galaxy S4 işlemci kameratesti.. Samsung Galaxy S4 ile İphone 5 arasındaki farklar nelerdir?Samsung Galaxy S4 teknik özellikleri.. Samsung Galaxy S4 göz takibi ne işe yarıyor? Samsung Galaxy S4 mini ne zaman piyasaya çıkacak? Samsung Galaxy S4 fiyatı..
 

 


2013'ün en çok beklenen telefonlarından en üst seviye özellikleri donatılmış Galaxy S4, sonunda ülkemizde de satışa sunuldu. Test merkezimize gelen Samsung'un amiral gemisiyle beraber geçirdiğimiz zamanda edindiğimiz tecrübeleri ve test sonuçlarını sizlerle bu makalemizde ve ayrıntılı olarak galerimizde paylaşacağız.

Galaxy S3'ten daha büyük bir ekranla gelen Galaxy S4'ün ilk dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, boyutlarının aslında büyümemiş, aksine 1 milimetre daralmış olması. 136 x 69 x 9 mm ölçülerindeki Galaxy S4, 2 gram da hafifleyerek 131 grama düşmüş.
Cihazın kasası ise S3'te olduğu gibi yine polikarbonat. Arka kapağın yüzeyi, Galaxy S3'ün düz kapağının aksine pürüzlü ve size daha "kaliteli" bir tutuş hissi veriyor, aynı zamanda cihazın sağlam yapısını destekliyor. Bununla birlikte plastik hissini sevmeyenler, Galaxy S4'te bu konuda büyük bir değişiklik bulamayacaklar. Yine de Galaxy S4'ün şimdiye kadar elimizde en iyi hissi bırakan Samsung cebi olduğunu itiraf etmeliyiz.
Galaxy S3'ün yeni Gorilla Glass 3 ile korunan 4.8 inç'lik Super AMOLED HD ekranına 0.2 inç ekleyerek 5 inç'e ulaştıran Galaxy S4, full HD, yani 1.920 x 1.080 gibi etkileyici bir çözünürlükle geliyor.
Galaxy S4, diğer Galaxy cihazlarında kullanılan Super AMOLED teknolojisinin aynısını kullanıyor. PenTile matrix ekran şimdiye dek birçok eleştiri almış olsa da simgelerde veya herhangi bir ekran öğesinde pikselleri görmeniz mümkün değil. Web sayfaları ve videolar tek kelimeyle muhteşem görünüyor.
Laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz testlerde ise Galaxy S4'ün S3 ile hemen hemen aynı değerleri verdiğini tecrübe ettik. S4'ün OLED ekranı 320 cd/m2 ile toplamda biraz daha parlak iken, güneş ışığında oldukça karanlık kalabiliyor. Dama tahtasında 194:1 gibi iyi bir kontrast oranı sağlayan cep, beyazlar biraz maviye kaçsa da renk aralığıyla da bizi tatmin etti. Cihazın inç başına 440 piksellik ekran yoğunluğu ise pikselleri tek tek ayırt etmenizi imkansıza yaklaştırıyor.
OLED ekranların renkler çok koyu gösterdiğini düşünen kullanıcılar, Samsung'un eklediği yeni bir işlev ile daha doğal renkler elde edebiliyorlar.
Galaxy S4'teki bir yenilik, otomatik parlaklık seviyesini de ayarlayabilmeniz. Bu işlevi faydalı bulduğumuzu söylemeliyiz. Diğer bir yenilik ise Lumia 920'de olduğu gibi elinizde eldiven varken de cebinizi kullanabilmeniz.
Bununla birlikte eldivenle kullanımda S4, zaman zaman ekrana dokunmadığınız halde dokunmuşsunuz gibi tepki verebiliyor. Gelecekteki güncellemelerle onarılabileceğini düşündüğümüz bu sorun dışında cihazın ekranını eleştirebileceğimiz hiçbir nokta yok.
Samsung'un ilk 13 megapiksellik kameraya sahip cebi olan Galaxy S4, gün ışığında çok keskin fotoğraflar sunuyor (örnekleri galerimizde görebilirsiniz). Fotoğraflardaki kontrast oranı da üst seviyede ve renk üretimi oldukça doğal.
Çok düşük ışık ise cihazın kamerasının zorlandığı bir alan. Loş veya daha karanlık alanlarda flaşsız çektiğimiz fotoğraflarda bolca karlanma ve bulanıklaşmalara rastladık. Karanlıkta flaşça çektiğimiz fotoğraflarda ise ışığın dengeli bir biçimde dağıldığı iyi fotoğraflar elde edebildik.
Full HD çözünürlüğündeki videolar ise başarılı. Stabilizasyon özelliği sayesinde çekim sırasındaki titremeleri ortadan başarıyla kaldırmanız mümkün oluyor.
Eraser modu çektiğiniz fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Ancak bir dezavantajı var: Bu modu fotoğrafı çekmeden önce etkinleştirmeniz gerekiyor. Böylece aynı fotoğrafı 5 kez çekiyorsunuz ve telefonunuz, kareye giren istenmeyen kişileri algılayarak ortadan kaldırabiliyor.
Lumia 920'dekine oldukça benzeyen Drama Shot işleviyle eğlenceli animasyonlu GIF'ler oluşturabiliyorsunuz
Samsung Galaxy S4 ile çekilmiş fotoğraf örneği
Samsung Galaxy S4 testte! - Galaxy S4'ün 8 çekirdekli sürümünü, donanımından yazılımına A'dan Z'ye inceledik. İşte sonuç!

Bunların dışında Samsung, Galaxy S4'te ön ve arka kamerayla aynı anda fotoğraf çekebilme işlevinin üzerinde oldukça durmuş. Ancak çektiğiniz bir fotoğrafa yüzünüzü hangi nedenle eklemek isteyeceğinizi bilmiyoruz. Ancak yüzünüzü yerleştirebileceğiniz sayısız çerçeve sunulması, hoş bir özellik.
Galaxy S4'ün HTC One'ın kameraları arasında yaptığımız karşılaştırmalarda karışık sonuçlar aldık. Örneğin Galaxy S4'de odak mesafesi iyi olmadığından, One'dan elde ettiğiniz bir karenin aynısını alabilmek için daha uzakta durmanız gerekiyor.
Bununla birlikte Galaxy S4'ün renk dengesi daha iyi olduğundan daha iyi fotoğraflar elde etme olasılığınız yüksek. Düşük ışıkta ise HTC One, Galaxy S4'ün çok önünde. S4 ile karanlıkta fotoğraf çekmeniz uzun bir işleme gerektirirken One'da neredeyse anında gerçekleşiyor.
Galaxy S4, kutusundan Android 4.2.2 "Jelly Bean" ile çıkıyor ve tabi ki onun üzerinde Samsung'un TouchWiz kullanıcı arayüzünü barındırıyor. Android 4.2.2'ye sahip olması, Galaxy S4'ü HTC One ve Sony Xperia Z gibi rakiplerinin karşısında öne çıkarıyor.
Galaxy S4'ü kullandığımız süre boyunca cihaz bize beklediğimizi sundu; arayüz içerisinde çok akıcı bir performans elde ettik. Ancak kişi listesinin bir miktar gecikmeyle açılması gibi sorunlar devam ediyor (0.8 saniye ile 1.6 saniye arasında).
Aşağıda Galaxy S4 ile gerçekleştirdiğimiz bazı hız testlerinin (Sırasıyla AnTuTu Benchmark, Quadrant ve CF-Bench) sonuçlarını görebilirsiniz.

Galaxy S4'te yapılan yeniliklerden bir tanesi de kilit ekranı. Artık kilit ekranını rahatça düzenlemeniz mümkün. Eskiden sadece dokunup, suyu dalgalandırabildiğiniz ekranda isterseniz parmağınızı izleyen bir ışık görebiliyorsunuz. Android 4.2 güncellemesi sayesinde kilit ekranını araçlarla kişiselleştirebilmeniz artık mümkün.
S4'teki arayüzün çok çekici olduğunu söylememiz güç. Bunun yanında Galaxy S3'te basit olan arayüze eklenen çok sayıda işlev, herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ancak bu özelliklerin çoğu varsayılan olarak kapalı bulunduğundan çoğumuz sorun yaşamayacak.
Pil ömrü ve bağlantılar
Galaxy S4 ile 10 saat kesintisiz olarak konuşmanız mümkün. Cihazın 2.600mAh kapasiteli pili, en yüksek parlaklık seviyesinde 7 saatin üzerinde sörf yapmanıza olanak tanıyor. Böyle büyük ve yüksek çözünürlüklü bir ekran için 7 saatin çok iyi olduğunu söylemeliyiz.
Cihazın pilinin tam olarak şarj olması, beraber gelen şarj cihazını kullandığınızda sadece 2 saat sürüyor.
Galaxy S4'ünüzde bolca oyun oynamayı, film izlemeyi ve web'de gezinmeyi düşünüyorsanız, piliniz bir günü zor çıkarabilir. Ancak genel olarak Galaxy S4'ün pil performansından memnun kaldık.
Bağlantı
Her tür sensörü içinde barındıran Galaxy S4, düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 sayesinde kablosuz cihazlara bağlanabiliyor ve pilinizi fazla tüketmeden veri aktarımı yapabiliyor. S Beam ve NFC özellikleriyle donatılmış Galaxy S4, Wi-Fi Direct ile iki cep arasında hızlı dosya aktarımı yapabiliyor. Bu arada cihazın GPS işlevi, GPS uydularına şaşırtıcı derecede hızla kilitleniyor.

Galaxy S4'ün ek yazılımları
Samsung'un Galaxy S4 ile tekerleği yeniden icat etmeye kalkmadığını, çok büyük donanımsal bir yenilik getirmediğini biliyoruz. Dolayısıyla şirket, sunduğu özel yazılımlarla onu rakiplerinin önüne çıkarmaya çalışıyor.
Smart Pause, ekrana bir süre bakmadığınızda o an oynayan videoyu otomatik olarak duraklatıyor. Ancak kulağa hoş gelen bu özellik, gerçek hayatta sizi rahatsız edebilir. Videoların istemediğimiz zamanlarda durmasına neden olduğundan biz Smart Pause'u devre dışı bıraktık.
SmartScroll ise ekrandaki bir sayfayı okumayı tamamladığınızda, onu kafanızı hareket ettirerek kaydırmanızı sağlıyor. Ancak pratikte bu özellik de çok faydalı değil, çünkü başınızı sallama işini biraz abartmanız gerekebiliyor.
Air View, yani Galaxy S4'ün siz ekrana dokunmadan parmağınızı algılayan özelliği ise çok daha iyi çalışıyor. Ancak bu kez işlevi ne kadar sık kullanacağınız sorusu karşınıza çıkıyor. Dahası işlevi kullanabilmek için parmağınızı ekrana oldukça yakın tutmanız gerekli. Dolayısıyla Air View ile yanlış dokunmalar yaşamanız da olası.
Kısacası Galaxy S4 ile beraber gelen ek yazılımların telefona büyük bir değer kattığını söyleyemeyiz. Bu özelliklerin birçoğu, muhtemelen çoğu kullanıcı tarafından birkaç kullanımdan sonra kapatılacak işlevler.

Mobil ve sabit ağlarda yaptığımız görüşmelerde Galaxy S4'te ses kalitesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadık. Temiz bir ses ve dengeli bir ses seviyesi sayesinde S4, takdir etmeye değer başarı yakalamış. Sadece bazı zamanlarda telefondayken hafif bir hışırtı duymanız mümkün.
Cihazın hoparlörü ise oldukça küçük ve yankı yapmaya müsait. Genel olarak hoparlörün vasat bir performans sergilediğini söyleyebiliriz.
Alternatif: HTC One
HTC One, daha parlak ancak biraz daha küçük ekranıyla öne çıkan iyi bir alternatif. One'ın en çabuk fark edilen özelliği ise alüminyum yekpare kasası. Galaxy S4'e göre bir miktar daha akıcı bir arayüzü bulunan HTC One'ın ön yüzündeki iki hoparlör de size stereo, iyi bir dinleme deneyimi sunuyor.
Ancak HTC One'ın 32GB'lık depolama alanı, Galaxy S4'ün aksine microSD ile genişletilemiyor. HTC One'ın düşük ışık performansı daha iyi; ancak genel anlamda S4'ün kamerasının daha iyi olduğunu söylemeliyiz.Samsung GALAXY S4 Teknik Özellikler:2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz

4G (LTE Cat 3 100/50Mbps) : 6 farklı bant seçeneği (Pazara göre değişiklik gösterebilir)

Ekran

5 inch Full HD Super AMOLED (1920 x 1080) ekran, 441 ppi

İşlemci

1.9 GHz 4 Çekirdek İşlemci / 1.6 GHz Sekiz Çekirdek İşlemci

İşlemci seçimi, cihazın sunulduğu pazara gore değişiklik gösterebilir.

İşletim Sistemi

Android 4.2.2 (Jelly Bean)

Kamera

Arka Yüz: 13 Megapiksel Oto-Zum Kamera /Flash & Zero Shutter Lag, BIS

Ön Yüz: 2 Megapiksel Kamera, Full HD kayıt / Zero Shutter Lag ile @30fps, BIS

Video

Codec: MPEG4, H.264, H.263, DivX, DivX3.11, VC-1, VP8, WMV7/8, Sorenson Spark, HEVC

Kayıt ve Oynatma: Full HD (1080p)

Audio

Codec: MP3, AMR-NB/WB, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, OGG, FLAC, AC-3, apt-X

Kamera Özellikleri

İkili Kamera: İkili Çekim / İkili Kayıt/ İkili Video Arama

Drama Çekimi, Sesli Çekim, Hareketli Fotoğraf, Eraser, Gece Çekimi, E İyi Fotoğraf, En İyi Yüz, Güzellik Çekimi, HDR (High Dynamic Range), Panorama, Spor Çekimi

Bağlantı

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80)

GPS / GLONASS

NFC, Bluetooth® 4.0 (LE)

IR LED (Uzaktan Kumanda), MHL 2.0

Hafıza

16/ 32/ 64 GB Kullanıcı Hafızası + microSD (64GB'a kadar)

2GB RAM

Boyut

136.6 x 69.8 x 7.9 mm, 130g

Pil

2,600 mAh

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top